PARAFIA KIEŁPINIEC

Sterdyń 2013 Wielkanoc

038674

foto Borys

Święta Bożego Narodzenia 2012

Inaczej Święta Narodzenia Pańskiego, czyli upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa – w tradycji Chrześcijańskiej. Poprzedza je cztero tygodniowy okres przygotowania zwany Adwentem. Nam kojarzą się głównie z rodzinnymi spotkaniami, choinką, pasterką i prezentami.

Wigilia to dzień poprzedzający Święta Bożego Narodzenia. Tego dnia zgodnie z tradycją ubieramy choinkę, spożywamy Wigilijna Kolacje, a Św. Mikołaj przynosi prezenty grzecznym dzieciom. Wieczerzę rozpoczyna pojawienie się pierwszej gwiazdki na niebie. Rodziny spotykają się przy wspólnym stole, kolację poprzedza modlitwa i czytanie Pisma Św. następnie dzielimy się opłatkiem i składamy życzenia. Zgodnie z polską tradycją pod obrus wkładamy sianko i zostawiamy jedno nakrycie dla niespodziewanego gościa. W związku z tym, ze Wigilia to dzień postny, na stołach królują potrawy z ryb, grzybów (zebranych latem w Kiełpińskich lasach), oraz zupy, pierogi i ciasta. Po skończonej kolacji, wspólnie kolędujemy i udajemy się na Pasterkę do Kiełpińskiej Kaplicy. (W Kiełpińcu odbywa się ona zazwyczaj o godzinie 22). Możemy zobaczyć podczas niej Szopkę Bożonarodzeniową, i ołtarz ozdobiony pięknie ozdobionymi choinkami. Krąży legenda, iż w Bożonarodzeniową Noc, o północy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.

-Pierwszy Dzień świąt Bożego Narodzenia to kolejny dzień świętowania. Nie jest to już dzień postny. W tym dniu nawiedzamy dalszą rodzinę. Zarówno w I jak i II Dzień Świąt do naszych domów mogą zawitać kolędnicy z gwiazdą betlejemską, śpiewający najpiękniejsze polski kolędy.

-Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia ostatni dzień Świąt. W tym dniu również możemy odwiedzać rodzinę i znajomych. Kościół katolicki wspomina świętego Szczepana, pierwszego męczennika. II Dzień Świąt obchodzi się od VI wieku, pierwotnie Święta trwały tylko jeden dzień.

Damian Uszyński

ŚRODA POPIELCOWA


Środa Popielcowa (Popielec) wypada w 2012 roku 22 lutego. Tak wcześnie gdyż  w  Wielkanoc 2012  wypada 8 kwietnia.

Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w kościele katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, jest to dzień kończący karnawał  na 46 dni przed niedzielą Wielkanocną. Jest to dzień pokutny, w którym obowiązuje ścisły post. W obrządku rzymskim w czasie mszy odprawianej w ten dzień kapłan posypuje wiernym głowę popiołem lub popiołem czyni znak krzyża mówiąc „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Z prochu powstałeś i w proch się obrucisz”.
Popiół do posypywania głów tradycyjnie otrzymuje się przez spalenie palm poświęconych w ubiegłoroczną Niedziele Palmową. Zwyczaj posypywania głów pochodzi z VIII w. w XI wieku stał się on zwyczajem obowiązującym w kościele katolickim dzięki decyzji ówczesnego Papieża Urbana II.

CIEKAWOSTKI

 • W obrządku ambrozjańskim (stosowanym nadal w archidiecezji mediolańskiej) Wielki Post zaczyna się dopiero w pierwszy poniedziałek po Środzie Popielcowej
 • Papież Jan Paweł II ogłaszał Popielec dniem modlitwy o pokój na świecie.
 • Zwyczaj posypywania głów popiołem był znany także u starożytnych Greków, Egipcjan i Arabów i we wszystkich kulturach oznaczał pokutę i skruchę.
 • Środa Popielcowa nie obliguje wiernych do uczestniczenia w Mszy Świętej a jednak kościoły są zazwyczaj pełnE

Modlitewnik adwentowy do pobrania!

Skoro oczekujemy na przyjście Pana, nie możemy czekać bezczynie. Czuwać, to również ?niecierpliwie wyglądać?. Postanowiliśmy ułatwić sobie oczekiwanie. Uznaliśmy, że najlepiej wykorzystać dłużący się czas na modlitwę.

W komponowaniu modlitewnika oparliśmy się na tradycji odmawiania psalmów i modlitw czcigodnych dzięki ich autorom i długowieczności. Modlitwy poranne i wieczorne ułożone są według tego samego schematu: hymn, psalm, modlitwa. Każdego dnia ? posługując się Modlitewnikiem ? możecie dodatkowo rozważyć czytania mszalne i Słowa Ewangelii.

tu znajdziesz modlitewnik adwentowy do pobrania

http://www.liturgia.pl/artykuly/Modlitewnik-adwentowy-do-pobrania.html

PIERWSZY LISTOPADA DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele rzymskokatolickim od X wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Jan XI w 935 roku. Dzień ten kojarzy się nam ze zniczami, grobami bliskich osób, cmentarzem, pamięcią o tych, którzy odeszli do wieczności.

Kościół wspomina w tym dniu nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością. Kościół widzi w nich swych orędowników u Boga i przykłady do naśladowania. Wstawiennictwa Wszystkich Świętych wzywa się w szczególnie ważnych wydarzeniach życia Kościoła. Śpiewa się wówczas Litanię do Wszystkich Świętych, która należy do najstarszych litanijnych modlitw Kościoła.

1 listopada ludzie przychodzą na cmentarze, aby zapalić znicze i pomodlić się za najbliższych, a także przyjaciół. Jest to też święto obchodzone przez część innych wyznań, a także zwyczaj praktykowany przez osoby bezwyznaniowe i niewierzące, mający być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Święto to było również w czasach PRL dniem wolnym od pracy, ale oficjalnie starano się nadać mu charakter świecki i nazywano go dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych.

Następnego dnia po Wszystkich Świętych (2 listopada) obchodzony jest dzień wspominania zmarłych (Dzień Zaduszny). Dla chrześcijan jest to dzień modlitw za wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, ale przebywają w czyśćcu i potrzebują naszej modlitwy, by mogli dostąpić zbawienia.

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się głównie z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej.

ZRÓDŁO  http://polskalokalna.pl

MATKI BOSKIEJ ZIELNEJ  15 SIERPNIA 2011

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Polsce zwane także Świętem Matki Boskiej Zielnej Jedno z kościelnych Świąt nakazanych (świąt, w których wierni zobowiązani są do uczestnictwa w Mszy Swiętej ) obchodzone w Kościele Katloickim na całym świecie.
Święto Wniebowzięcia wiążę się z wiarą Chrześcijan, że Matka Boska nie umarłą śmiercią naturalną lecz została wzięta do nieba. W 1950 roku Papież Pius XII w konstytucji apostolskiej Munificentissimus Deus (łac. Najszczodrobliwszy Bóg)ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego.

Geneza
Jako, że w Nowym Testamencie nie ma słowa o śmierci Maryi Panny, Kościóły Wschodu już od V wieku obchodziły Święto Zaśnięcia Matki Boskiej (gr. koimesis) od VII wieku święto to zostało przejęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia. Zwyczaje
W Polsce Święto Wniebowzięcia zwane jest także Świętem Matki Bożej Zielnej i często łaczone jest ze świętem plonów. Bardzo popularnym zwyczajem było święcenie i składanie darów z ziół, zbóż, warzyw, kwiatów. Poświęcone plony trzymano w domu co miało zapewnić bezpieczeństwo i harmonie ogniska domowego.

Obchody Święta Wniebowzięcia
We wszystkich kościołach obchodzone są uroczyste Msze Święte.

ZIELONE SWIĄTKI KIEŁPINIEC 12.06.2011

Zielone Świątki (Zielone Święta) – to święto wywodzące się z pogańskich obyczajów przywitania wiosny. Obecnie Zielone Świątki łączone są z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome obchodzone 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa. W 2011 roku przypada 12 czerwca (W 2008 święto to wypadało 11 maja, w 2009 – 31 maja, w 2010 – 23 maja ). Od 2007 roku Zielone Świątki są dniem, w którym obowiązuje zakaz handlu)

Historia, Obrzędy i Tradycje
Zielone Światki w tradycji ludowej związane były od czasów przedchrzcześcijańskich z powitaniem i kultem rodzącej się do życia przyrody. Trudno jest stwierdzić kiedy dokładnie były obchodzone. Jedno jest pewne – były to święta związane ze zmianami zachodzącymi w naturze, wiosennymi porządkami, zakończeniem zimy, przygotowaniem się do prac polowych. W ten dzień królowało sprzątanie chat i obejść, bielono i przystrajano domy, wypalano trawy, izby, zagrody okadzano i przyozdabiano tatarakiem i kwiatami. Zwierzęta gospodarskie kropiono wodą i biczowano rózgami ze świeżych gałązek aby „pobudzić je do życia”.

Po gospodarskich obowiązkach przychodził czas na zabawy. Organizowano je w domach i zagrodach ale też na polach przy ogniskach, muzyce i tańcach.

W IIw n.e, Zielone Świątki zostały, zgodnie z polityką Kościoła wykorzeniania świąt, tradycji i obrzędów pogańskich, połączone z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego uznawanym za dzień powstania Kościoła.

Zobacz też: Zesłanie Ducha Świętego

BOŻE CIAŁO KIEŁPINIEC  2011

W Polsce tradycyjne uroczystości związane ze świętem Bożego Ciała obejmują mszę świętą, po której następuje procesja do specjalnie zbudowanych na ten cel czterech ołtarzy. Przy każdym z ołtarzy odczytywany jest fragment jednej z czterech Ewangelii, opowiadający o Eucharystii. W uroczystej procesji biorą udział wierni, często ubrani w ludowe stroje. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy i śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.

Boże Ciało jest świętem obchodzonym 60 dni po Wielkanocy, dlatego jest to święto ruchome

W 2011 r. Boże Ciało wypada 23 czerwca w czwartek.

.

———————————————————————————————————————————————-

Życzenia Wielkanocne
Wszystkim odwiedzającym naszą stronę, życzymy aby Wielkanoc 2011 była udana, szczęśliwa i wesoła. Wesołego i Smacznego Jajka.

Wielkanoc (Pascha) – to jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich upamiętniających śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchodzone jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni.

Koszyk ze święconką powinien zawierać:

 • Jajka (Pisanki, Kraszanki) – symbol życia i odrodzenia
 • Baranek (Cukrowy,Z Masła bądź z ciasta) – Symbol Jezusa Chrystusa (Agnus Dei – Baranek Boży)
 • Chleb – także symbolizuje Ciało Chrystusa, jest oznaką dostatku
 • Chrzan – wg. Neweraniego (patrz wyżej), wraz z masłem jest symbolem goryczy i słodyczy po śmierci i zmartwychwstaniu.
 • Masło – (patrz opis chrzanu)
 • Sól – symbol dostatku i gościnności
 • Wędliny – symbolizują kończący się Wielki Post. Mięso wieprzowe, wg. Neweraniego, symbolizuje ‚uwolnienie z jarzma praw starozakonnych’

Kraszanki i Pisanki
Kraszanki powstają przez gotowanie jajek w roślinnym wywarze. Poniżej przedstawiamy jak otrzymać odpowiednie kolory:

 • brązowy (rudy): łupiny cebuli
 • czarny: kora dębu, olchy lub łupiny orzecha włoskiego
 • żółtozłocisty: kora młodej jabłoni lub kwiat nagietka
 • fioletowy: płatki kwiatu ciemnej malwy
 • zielony: pędy młodego żyta lub listki barwinka
 • różowy: sok z buraka

——————————————————————————————————————————————–

Msze święte w kaplicy:

W niedziele i święta o 11.00
w okresie wakacyjnym o 14.00
msza odpustowa 3 maja w święto Matki Bożej

fot.Dominik Wawer

W Kiełpińcu znajduje się kaplica dojazdowa pw . Matki BożejKrólowej Polski, która powstała w latach 1983- 1985.

Kaplica została poświęcona  15 lipca 1990 r przez biskupa siedleckiego Jana Mazura . We wnętrzu tej pięknej kaplicy znajdują się rzeżby wykonane przez miejscowego artystę pana Bronisława Uszyńskiego oraz liczne obrazy wykonane przez panią Elżbietę Miszczuk w 2008 roku wnętrze kaplicy zostało odnowione. Inicjatorem i budowniczym kaplicy w Kiełpińcu buł ówczesny  proboszcz parafii Sterdyń ks prałat Kazimierz Kuryłek. Przy kaplicy znajduje się pomnik postawiony w 2005 roku upamiętniający żołnierzy 3 szwadronu 6 brygady AK

KPT. Władysława Łukasiuka ” Młota”
ST. Sierż. Józefa Babicza „żwirki”
KPR Franciszka Januszkiewicza ” Zbiega”
Szer. Jana Małyszko „Groma”
Szer. NN „Serdecznego”
Poległych 17 II 1947 R W Kiełpińcu w walce z komunistami Za niepodległość polski

fot.DOMINIK WAWER

fot. Dominik Wawer

————————————————————————————————————————————————-

STRONA DLA PARAFIAN WSI KIEŁPINIEC

Zakładka, parafia  Kiełpiniec, na tej stronie ,powstała z pomysłu sołtysa wsi Andrzeja Wawra i wsparta  przez rodzinę Krysiaków by powstała, , a ja jako admin Borys będę ją administrował

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *