SMAKI KIEŁPIŃCA

JAK SIĘ ROBI SMALEC W KIEŁPŃCU

Dodaj obrazFOTO TOMEK KULESZA

Zdjęcie0162

Zdjęcie0163

Zdjęcie0165

Przepis na chipsy swojej roboty

TOMKA KULESZY Z KIEŁPIŃCA

DSC01345

Bardzo prosta i szybka sprawa- szybciej się smażą niż frytki

Jak ktoś lubi o smaku bekonu to ja pierw smażymy boczek – tak dość mocno!

Potem dolewamy oleju na głęboko- tak jak do frytek

I podgrzewamy.

Ziemniaki obieramy i kroimy na plastry- najlepiej na tarce jak do mizerii, można też na krajalnicy, czy nożem. I tak smażą się szybciej niż frytki! Można pokrojone lekko mokre plastry posmarować lekko  solą czy posypać i wymieszać, wtedy będą jak te solone! No  i wrzucamy na patelnię.

Po usmażeniu do naczynia, może być durszlak- żeby tłuszcz spłynął, jak się chce bardziej suche to można w durszlaku na kuchni postawić albo na gazie na pustej patelni na chwilkę, żeby tłuszcz odparował i gotowe! Dużo zdrowsze i równie smaczne! Ja osobiście lubię już gotowe posypywać delikatem. Ale myślę, że każdy znajdzie swój ulubiony sposób! Polecam i życzę smacznego!

opracował: Kulesz

NIE KIEŁPIŃSKI, LECZ TATARSKI

Pierekaczewnik

Przygotowanie ciasta

Do przygotowania ciasta należy użyć następujących proporcji składników: 1 kg przesianej mąki tortowej (typ 450), 1 łyżeczkę soli (10 g), 5 żółtek z jaj kurzych średniej wielkości, 1 łyżkę stołową oleju oraz ok. 0,5 l wody. Wszystkie składniki należy ze sobą połączyć i dokładnie ręcznie wyrobić, aż do momentu uzyskania jednolitej, elastycznej masy. Dopuszcza się zmechanizowanie tego etapu produkcji pod warunkiem osiągnięcia równorzędnego efektu.

Wałkowanie

Wyrobione ciasto należy podzielić na 6 równych części. Następnie każdy kawałek ciasta rozwałkowuje się na płaty o średnicy ok. 70 cm i grubości ok. 1 mm. W celu uzyskania równych płatów bez pęknięć, czynność wykonuje się ręcznie, drewnianym, prostym wałkiem (bez uchwytów). Na zakończenie ciasto należy ręcznie rozciągnąć, żeby uzyskać efekt przejrzystości ? nie doprowadzając jednak do powstania dziur i pęknięć.

Składanie warstw

Płaty po rozwałkowaniu odkładamy sukcesywnie na bok, aby uniknąć ich posklejania. Należy je również przykryć ściereczką, by nie wyschły. Następnie płaty należy układać warstwami jeden na drugim, smarując każdy roztopionym masłem. Ma to wpływ na specyficzny charakter produktu, gdyż brak uszkodzeń ciasta pozwala osiągnąć właściwą strukturę produktu.

Na smarowanie poszczególnych warstw zużywa się 0,75 kg masła, które można ew. zastąpić gęsim tłuszczem.

Przygotowanie farszu

Kwintesencją smaku pierekaczewnika jest nadzienie. Pierkaczewnik wytwarza się z następującymi rodzajami farszu:

farsz mięsny
Min. 1 kg mięsa należy pokroić w drobną kostkę. Jeżeli na tym etapie dodawana jest cebula, to nie powinno być jej więcej niż 350 g. Na koniec należy wszystko wymieszać i przyprawić do smaku. W przypadku tego farszu dopuszcza się stosowanie następujących rodzajów mięsa:
1) min. 1 kg surowej baraniny (udziec bez kości z osobników młodych),
2) min. 1 kg surowej wołowiny (wołowina miękka z osobników młodych),
3) min. 1 kg surowej gęsiny lub mięsa z udźca indyka.

Nie dopuszcza się mieszania różnych rodzajów mięsa.

ozłożenie farszu

Na ostatnim ? górnym płacie wcześniej ułożonych warstw ciasta, należy równomiernie rozłożyć farsz.

formowanie i wypiek

Ciasto z farszem należy zwinąć w rulon, który następnie składa się na podobieństwo muszli ślimaka tak, aby zmieścić je w okrągłym, wysmarowanym masłem naczyniu. Wierzch pierekaczewnika również należy posmarować masłem. Wypiek trwa przez ok. 2 godziny (dotyczy prodiża, w piekarniku czas będzie krótszy, dlatego co pewien czas ciasto należy kontrolować, aby się nie przypaliło) .

zrodło   http://www.eastway.pl

SMAK KIEŁPINSKIEGO MLEKA CIEPŁEGO Z PIANKĄ

BAŃKA LUB KANKA   własnoscią Zdzisława Krzysiaka  a mleko gospodarza z Kiełpińca  Wojtka Miszczuka

&

BLASZAK ZIEMNIACZANY  SKUPIEWSKIEGO ANDRZEJA

Zostałem podstępnie zaproszony, i co i tarłem ziemniaki,ale efekt końcowy był smakowity

PRZYGOTOWANIE:

Ziemniaki zetrzeć na drobnej tarce (jak na placki ziemniaczane), dodać 4 łyżki oleju aby nie ściemniały.Boczek pokroić w drobną kostkę i podsmażyć na patelni. Pod koniec smażenia dodać cebulkę aby się zeszkliła. Całość wrzucić do startych ziemniaków.Dodać jajka i przyprawy.Wymieszać. Masę przełożyć na blachę wysmarowaną olejem. Na wierzchu można położyć parę plasterków szynki. Piec w temperaturze 190-200 st przez 1,5 godziny. Smacznego!

&

KOTLETY RYBNE

Witam checę podać przepis jak zrobić kotlety rybne, może się zdziwicie że facet coś może wiedzieć na ten temat, ano wiem, to znaczy dostałem pewną rade od mazursiej gospodyni, gdzie ryby się jada na co dzień.

Kotlety rybne nie są za bardzo lubiane, a zwłaszcza przez mieszczuchów bo zawsze z lekka zalatują rybami i maja specyficzny zapach , i co zrobić żeby tego zapachu i dziwnego smaku nie było?? i dochodzimy do sedna sprawy.

Większość ludzi jak przystepuje do robienia kotletów, mieli surowe filety lub całe ryby, i tu jest ten błąd.

PRZEPIS

Ryby każdego rodzaju najpierw trzeba obgotować ale bardzo delikatnie do pierwszego wrzenia wody i dosyć, totem odcedzamy i cały smród ryby wylewamy. Obgotowane ryby oddzielamy mięso od ości i ości oczywiście tyż  wyrzucamy , na stole pozostaje nam czyste obgotowane mięso, i dopiero z tego robimy kotlety, bułka cebula i na pewno sporo świeżego koperku, Kotlety proponuje formować w małe kulki, tak sie formuje na Śląsku,i smażymy.

ZAPEWNIAM WAS ZE NIE RAZ KOBIETY BEDZIECIE SAME MĘŻÓW WYGANIAĆ ŻEBY NAŁOWILI DROBNYCH LUB JAKICHKOLWIEK RYB

POLECAM KOTLETY NA ZIMNO Z MUSZTARDĄ JAK PRZEKĄSKA

BORY

&

KAŻDY REGION POLSKI , EUROPY CZY ŚWIATA MA SWÓJ TRUNEK , I MY TEZ MAMY

Autor zdjęcia nieznany

&

RYBY W OCCIE

Pierwszym smakiem tej wsi jaki czuje do tej pory , to ryby na słodko,którymi poczęstował mnie mieszkaniec Kiełpińca

1/smażone ryby, najlepiej drobne karaski które sam łowi ,są wyśmienite

2/robi  zalewe w garnku woda, ocet , warzywa, koniecznie cukier, przyprawy

3/smażone ryby wrzucamy zalewe i pod przykrywę, i mogą tak stać bardzo długo,zalecam zimne pomieszczenie nie lodówke, można wekowac w słoiki, ale z gara i na powietrzu , niebo w gębie, po kilku dniach ości są tak miękkie ze mięso bardzo ładnie odchodzi od ości. Kieliszek na poprawę trawienia wskazany.    smakował  Borys

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *